Tab

TAB firması faaliyetlerine ilk olarak 1665 yılında Slovenya’da, bulunduğu bölgedeki Kurşun Madde İşleme tesisi ile başlamıştır.

350 yılı aşkın bir geçmişe sahip köklü bir firma olan TAB, 1965 yılında Rudnik Mežica Holding’in (Kurşun Madeni Mežica Holding) bir yan kuruluşu olarak, Starter Akü imalatına başlamıştır. İlk 15 yıl boyunca TAB, Tudor, İsveç’in lisans ortaklığı ile üretim yapmıştır. Günümüzde TAB, üç farklı lokasyonda yaklaşık 1.500 çalışanı ile 3 modern fabrikada çok çeşitli kurşun asitli, VRLA AGM ve VRLA Jel aküleri üretmektedir.

Gelişim

– TAB, Slovenya’daki ilk lokasyonunda, yaklaşık olarak 60.000 ton üretim yapan bir geri dönüşüm tesisi ve bu 60.000 ton hurdadan yılda 33.000 ton yumuşak kurşun ve alaşım elde etmektedir. Bu tesiste yıllık 1,8 milyon adet TAB markalı Traksiyoner ve Stasyoner hücre kapasiteli endüstriyel akülerin üretimini gerçekleştirmektedir.

– Slovenya’daki ikinci Lokasyonunda, yıllık 3,3 milyon parça kapasiteli TAB, Topla, Vesna ve Volthor markalarının Starter akü üretimini gerçekleştirmektedir.

– Üçüncü fabrikanın bulunduğu Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde yıllık 2,2 milyon adet Starter akü üretimi kapasitesine sahiptir. Burada Vesna marka akülerin üretimi, yıllık 400 bin adet TAB markalı Traksiyoner hücresine sahip endüstriyel akülerin üretimi ve yaklaşık 18.000 ton hurdadan yılda 10.000 ton yumuşak kurşun ve alaşım elde edilen geri dönüşüm tesisinin faaliyetleri yürütülmektedir.

Bunların yanısıra TAB’de ayrıca çeşitli askeri piller de üretilmektedir.
Yüksek kaliteli pillerimiz başta Avrupa, Asya ve Amerika olmak üzere dünya çapında tanınmaktadır.